Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Archeologové našli na obřím pohřebišti nad Bílinou sedm mincí

25. 8. 2016

Mariánské Radčice (Mostecko) - Bohatý na nálezy je letošní prázdninový archeologický výzkum na Mostecku. Na místě obřího pohřebiště objevili odborníci mince z 11. a 12. století a na 200 takzvaných záušnic. Na nejrozsáhlejším raně středověkém pohřebišti v Česku zatím odkryli archeologové 500 hrobů, dalších 1000 musí stihnout odhalit do pěti let. Poté místo na návrší zničí rypadla z povrchového lomu Bílina.

Náhrobní kamenné desky na poli, pod nímž se těžilo uhlí hlubinným způsobem, objevili lidé už v 60. letech minulého století, profesionálové se na místo nedaleko Mariánských Radčic vydali v 80. letech. „Teď už čtvrtým rokem zkoumáme impozantní pohřebiště, které nemá v České republice obdoby,“ řekl ČTK vedoucí výzkumu Archeologického ústavu Akademie věd ČR Petr Čech.

Bohatý na nálezy je letošní prázdninový archeologický výzkum v okolí Mariánských Radčic na Mostecku, s nímž pomáhají odborníkům studenti. Na místě už neexistujících vesnic objevili i mince z 11. a 12. století. Na snímku je denár z 11. století.

Ostatky předků se nachází pod ornicí ve vícečetných vrstvách v hrobech, které jsou v řadách. Dobře zachovány jsou kosti dospělých jedinců. „Musíme si uvědomit, že tehdy byl průměrný věk dožití u žen 40 a u mužů 44 let,“ podotkl Čech. V hrobových jámách jsou i děti a odborníci odhalili také doklady vampirismu. „Pokud lidé věřili, že je dotyčný vampýr, měl lebku otočenou tak, že čelist směřovala vzhůru. Nebo ležela celá lebka mezi koleny, případně se hrob zatěžoval kameny,“ popsal archeolog.

Bohatý na nálezy je letošní prázdninový archeologický výzkum v okolí Mariánských Radčic na Mostecku, s nímž pomáhají odborníkům studenti. Na snímku je místo nálezu zbytku munice z druhé světové války.

Na snímku studentka Střední zdravotnické školy v Mostě Adéla Nováková čistí nalezený zlomek lebky.

Na místě už neexistujících vesnic objevili i mince z 11. a 12. století.

Bronzová opasková přezka z 11. - 12. století.

Bronzová esovitá záušnice plátovaná stříbrem z druhé poloviny 11. století.

Studenti, kteří archeologům každoročně pomáhají, našli v hrobech také esovité záušnice typické pro Slovany z 10. až 13. století. „Loni jsme jich našli 176, letos jich bude přes 200. Tyto šperky bývaly tehdy součástí účesu, o čemž mimo jiné svědčí zbytky textilií,“ uvedl Čech.

Výjimečný je nález sedmi mincí, ty měly totiž v 11. století velkou hodnotu. „Za jeden denár žila celá rodina i měsíc. My jsme našli sedm mincí z období od 11. do 14 století, dva denáry jsou z knížecí vlády Vratislava II.,“ řekl vedoucí výzkumu.

Práci odborníkům, kteří jsou na pohřebišti od dubna do října, komplikuje sesuv půdy. „Jsme na hranici lomového pole dvou zaniklých dolů, mezi nimiž je koridor. Pohřebiště ujíždí, nalezený středověký kostel se rozpůlil a od roku 1988 se přemístil o 11 metrů,“ zmínil Čech. "Vrchní hroby se tak posouvají a tvoří další vrstvu nad původními, které drtí. Nemilá komplikace je však kompenzována bohatostí naleziště," řekl.

Odkrytí hrobů a čištění kostí od hlíny je počátek mravenčí práce, na které se kromě archeologů podílí konzervátoři, numismatici a další. Závěrem bude zpracování historického pramene. „No a máme také množství kamenných desek, kterých je teď plná zahrada obecního úřadu v Radčicích. Ty by v budoucnu mohla veřejnost také vidět,“ uvedl Čech.

Samotný výzkum bude pokračovat, dokud na návrší, odkud je výhled na Krušné hory, Most, Osek či Duchcov, nedorazí velkorypadla z půl kilometru vzdáleného lomu Bílina. Mohlo by to být zhruba za pět let.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.