Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

Jeden z největších diamantových dolů světa se otvírá v Kanadě. Vydá 4,5 milionu karátů ročně

22. 9. 2016

Důl patří jihoafrické firmě De Beers, největšímu světovému těžaři diamantů. V dole se má vytěžit až 4,5 milionu karátů ročně. Jde už o šestý otevřený diamantový důl v Kanadě za posledních 18 let.

Poptávka po diamantech ve světě klesá, ale v Kanadě se otevírá jeden z deseti největších diamantových dolů na světě. Jihoafrickou společnost De Beers, která je největším světovým těžařem diamantů na světě, stály přípravy na otevření dolu již 500 milionů dolarů (12 miliard korun).

Důl Gahcho Kue by měl produkovat 4,5 milionu karátů (900 kilogramů) diamantů ročně, což by ho mělo dostat mezi deset největších dolů na světě. Důl, který se nachází v odlehlých Severozápadních teritoriích, je již šestým diamantovým dolem, který se v Kanadě otevírá za posledních osmnáct let.

Diamantové doly připomínají sci-fi krajinu.

Ředitel společnosti De Beers Kim Truter projekt vychvaluje jako „největší a nejbohatší nový diamantový důl na světě“ a slibuje, že kanadské ekonomice přinese 6,7 miliardy kanadských dolarů (122,4 miliardy korun). Sama firma doufá, že se jí z dolu podaří vytěžit diamanty za více než 10 miliard kanadských dolarů (18,3 miliardy korun), uvedl server CBC Canada.

Důl se otvírá v době, kdy klesá poptávka v klíčových rozvíjejících se trzích v Indii a Číně. V minulém roce klesly světové prodeje o dvě procenta. V Číně pak nižší utrácení a přebytek nabídky mezi místními zprostředkovateli způsobil, že zisky společnosti v minulém roce klesly o 58 procent, uvádí týdeník The Economist.

„Nestálost přetrvá s tím, jak bude světový trh pravděpodobně dále kolísat,“ přiznává De Beers ve své zprávě za rok 2016. Společnost se snaží omezit náklady a prodává část svého majetku. Také plánuje omezit těžbu v Africe.

Firmu De Beers založil v roce 1888 v dnešní Jihoafrické republice britský podnikatel Cecil Rhodes. Na začátku dvacátého století již společnost ovládala 90 procent světové produkce neopracovaných diamantů.

Firma celá desetiletí prodávala obchodníkům s diamanty pouze tolik drahých kamenů, kolik stačilo na uspokojení poptávky. Tím se jí díky jejímu praktickému monopolu dařilo držet jejich cenu vysoko. Tento model se však v 90. letech minulého století začal rozpadat s tím, jak se začala otevírat naleziště mimo kontrolu firmy. Tehdy se mimo jiné ukázalo, že je v Kanadě velké množství kvalitních diamantů. Dnes De Beers kontroluje okolo třiceti procent světové těžby diamantů.

Zdroj: ihned.cz

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.