Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Dalším využíváním těchto webových stránek souhlasíte s jejich využíváním. Souhlasím

Nákupní košík je prázdný

V prvním půlroce zadrželi téměř deset tisíc falešných mincí. Před rokem jich bylo výrazně méně

25. 7. 2016

V 1. pololetí tohoto roku bylo na Slovensku zadržených 1852 kusů padělků bankovek a 9622 falešných mincí. Vyplývá to z údajů Národní banky Slovenska (NBS).

Počet padělků bankovek přitom meziročně klesl. V 1. pololetí 2015 bylo totiž zadrženo 1878 kusů. „V prvním pololetí tohoto roku z celkového množství byla skoro polovina padělků odhalena před jejich uvedením do oběhu, a proto neohrozily hotovostní peněžní oběh,“ uvedla mluvčí NBS Martina Solčányiová.

Padělky bankovek rozeznají snadno …

Největší podíl přitom během prvních šesti měsíců tohoto roku tvořily padělky v nominální hodnotě 50 eur, 100 eur a 20 eur. „Přestože kvalita zadržených padělků je převážně dobrá, je možné padělky odhalit i bez použití technických pomůcek, pokud se přijímání bankovek věnuje dostatečná pozornost,“ konstatovala Solčányiová s tím, že pravé bankovky jsou snadno rozpoznatelné použitím jednoduché zkoušky, a to hmatem, pohledem a nakloněním.

V prvním pololetí 2016 bylo na území Slovenska zadržených 9622 kusů padělků euromincí, zatímco loni v stejně období bylo zadrženo 971 kusů. „Z celkového množství bylo v prvním pololetí 2016 v hotovostním peněžním oběhu zadrženo jen 658 kusů. Mimořádný byl případ, kdy orgány činné v trestním řízení zadrželi před uvedením do peněžního oběhu 8964 kusů padělků mincí v nominální hodnotě dvě eura,“ přiblížila Solčányiová. Právě mince v této hodnotě byly i nejčastěji padělané. „Navzdory nárůstu padělků je však možné konstatovat, že jejich podíl ve srovnání s celkovým počtem euromincí v oběhu je velmi nízký“ doplnila Solčányiová.

…mince však ne

Z hlediska kvality byly padělky euromincí vyhotoveny na dobré a velmi dobré technické úrovni. „Proto je pro veřejnost poměrně náročné odhalit padělek, zvláště pokud se přijímaným mincím nevěnuje dostatečná pozornost,“ uvedla Solčányiová.

Nejdostupnější pomůckou pro rozpoznání podezřelých mincí je jednoduchý magnet. „Euromince v nominální hodnotě jedno euro a dvě eura mají magnetický střed a jejich zkoušku lze uskutečnit přiložením magnetu k středu podezřelé mince a následně porovnat úroveň její magnetismu s pravou mincí. Důležité je sledovat také celkový vzhled a barvu podezřelé euromince,“ doporučuje Solčányiová. Při euromincích v nominální hodnotě dvě eura je v případě podezření vhodné věnovat pozornost i nápisu na hraně.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Program Zápůjčka určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

7. 10. 2022

S novou investiční nabídkou Zápůjčka vstupuje na trh česká společnost TrustWorthy Investment. Program určený pro majitele zlatých či stříbrných slitků garantuje šestiprocentní roční výnos.

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 100. výročí narození Dany Zátopkové a Emila Zátopka

15. 9. 2022

Poslední pamětní stříbrná mince vydaná Českou národní bankou pro rok 2022 - náklad v kvalitě proof: 15400 ks, náklad v kvalitě stand 8300 ks.